Nasza kuchnia – beton, czerwień, czerń i dużo światła

with 19 komentarzy

Kiedy w listopadzie 2014 roku rozpoczynaliśmy remont kuchni, myślałam, że raz, dwa i będę mogła pokazać efekt końcowy. Nic bardziej mylnego. Zawsze było coś niedokończone (prawdę powiedziawszy do tej pory jest – np. brakujący uchwyt).
Sam remont trwał 3 dni. Luby zdemontował 3/4 szafek, przerobił instalację pod zlewozmywak, doprowadził prąd do okapu i zamontował oświetlenie. Zanim zawisły górne szafki, na ścianach położyliśmy beton*. Potem wszedł stolarz i zamontował nam wszystkie szafki. Kosmetyczne sprawy zajęły nam najwięcej czasu – wieszanie relingu na suszarkę do naczyń, przeróbka szafki (bo złe wymiary okapu podałam i była o 10 cm za szeroka) i montaż listwy zasilającej w blacie. Nieszczęsne miejsce koło rur, które miało być wykończone płytą w kolorze frontów, z półeczką na książki kucharskie, nie doczekało się naszego stolarza, więc pomalowałam je resztką farby tablicowej. Wszystkie te perypetie i utrudnienia nie przeszkodziły nam jednak w zrealizowaniu marzenia o kuchni w stylu loft.

kuchnia w stylu loft z betonową ścianą | lvlupstudio
Zanim przejdziecie do oglądania efektu finalnego, zajrzyjcie do tego co nas zainspirowało i jak było ‚przed’ remontem:
– jak to Luby zadecydował o remoncie kuchni podczas wizyty w IKEA
– planowane zmiany w kuchni

marzenie o kuchni w stylu loft

kuchnia z betonową ścianą po zmianach | lvlupstudio
W kuchni pozostały stare kafelki. Poprzedni właściciele niestety nie zadbali, żeby podłoga przedpokoju i kuchni ‚schodziła’ się ze sobą. A wystarczyło zacząć kłaść od łączenia.  Zamiana miejscami zlewu i kuchenki dała nam dodatkowe 7cm podłogi – rury z wodą wychodzą na ścianie z lodówką i zlewem (w obecnym ustawieniu). Wcześniej były ciągnięte za szafką i cała zabudowa była odsunięta od ściany i zakryta dodatkowym kawałkiem blatu.
betonowa ściana w kuchni DIY | lvlupstudio

 

Jakbym nie kombinowała, jeżeli chcieliśmy zostawić szafki pod oknem i nie usuwać kaloryfera (a na to potrzeba zgody spółdzielni) – nie udało się wcisnąć zmywarki. Za to zyskaliśmy wąską szafkę z szufladami. Szafka ze zlewem w narożniku ma półki na słoiki, rzadko używane naczynia, butelki na kwas chlebowy. Również szafka wisząca jest narożna – mamy teraz mnóstwo miejsca do przechowywania i mieści się w nich cały ogrom talerzy, kubków i miseczek.

betonowa ściana DIY w kuchni, loftowa kuchnia | levelupstudio
betonowy blat w kuchni imitacja | lvlupstudio

 

modna tablicówka

Ściana po lewej od wejścia pozostała nieruszona. Czarna farba tablicowa pomimo częstego użytkowania spisuje się świetnie i służy głównie Zulce do ćwiczenia rysunków. Jedynie w dolnej część ma kilka drobnych ubytków. W dolnych szafkach pod oknem zostawiliśmy konstrukcję, stolarz przyciął je nam z tyłu tylko, żeby blat wystawał nieco poza (oryginalne szafki z IKEA były takiej samej szerokości co standardowy blat kuchenny, a nie chcieliśmy kupować droższego, szerszego i przycinać go do odpowiedniej szerokości). Z prawej strony, przy wnęce, została dodana płyta maskująca w kolorze frontów.

pomysł na farbę tablicową w kuchni | lvlupstudio

oświetlenie LED w kuchni | levelupstudio

 

Pod szafkami wiszącymi mamy zamontowane profile aluminiowe z taśmami LED – zimą w zasadzie ich nie wyłączam. Światło pięknie wydobywa strukturę „betonu”.
betonowa ściana DIY w kuchni | lvlupstudio

lampa z butelek po piwie DIY | lvlupstudio
Luby marzył o lampie z butelek. Jak zobaczył ceny, postanowił zrobić sam. Dzisiaj wybrałabym chyba brązowe szkło, bo przez zielone butelki światło robi się trochę ‚trupie’. Używamy go raczej jako ozdobnego, zwłaszcza, że nad blatem przy oknie zamontowaliśmy profil na wysięgnikach z taśmą LED, który fantastycznie doświetla blat.

zestawienie „przed” i „po”

kuchnia przed i po industrial, loft | lvlupstudio

kuchnia przed i po industrial, loft | lvlupstudio

kuchnia przed i po industrial, loft | lvlupstudio

I jeszcze na koniec widok z okna. Mamy autentyczne dzieła sztuki – na pięciu blokach wiszą ogromne reprodukcje dzieł Witkacego.
reprodukcje, witkacy obrazy, witkacy słupsk

Jak Ci się podobają zmiany w naszej kuchni? Czy loftowy, nieco industrialny klimat to Twoja bajka, czy raczej wolisz coś zupełnie innego? Ja cieszę się, że poprawiliśmy funkcjonalność kuchni (pomimo dalszego braku zmywarki), i że obydwoje braliśmy czynny udział w jej tworzeniu.
P.S. Marzysz o betonowej ścianie? Nic trudnego. Możesz ją zrobić własnoręcznie:
* betonowa ściana została zrobiona wg pomysłu, który znaleźliśmy na Kobieta wie lepiej