Wakacje nad Bałtykiem – Zagroda Śledziowa

with 17 komentarzy

W kolejnej części serii Wakacje nad Bałtykiem zapraszam Cię na wieś. Ale nie byle jaką!
W samym centrum Pomorza rozciąga się malownicza Kraina w Kratę. A nieopodal jej stolicy, Swołowa, znajduje się wieś Starkowo. Dlaczego jest to miejsce wyjątkowe? O tym już musisz przeczytać w dalszej części postu!

wakacje Zagroda Śledziowa nad Bałtykiem | Starkowo k. Ustki | lvlupstudio


Zagroda Śledziowa to miejsce dla wszystkich, którzy chcą odetchnąć świeżym powietrzem. Zaszyć się choć na kilka dni na wsi, dobrze zjeść, zobaczyć ciekawe miejsca, poznać kulturę tego regionu i nacieszyć oczy naturą. Podładować baterie na cały rok.
A morze? Morze nie ucieknie. Do Ustki 10 km, więc to rzut beretem!

Zagroda Śledziowa | Starkowo k. Ustki | lvlupstudio

 

 

Zagroda Śledziowa

Czworoboczna zagroda chłopska z początku XIX w. kryje w sobie kilka niespodzianek. W murowanym domu z 1902 roku znajduje się pensjonat. Mieści on dwa apartamenty, każdy składa się z pokoju dziennego, sypialni i łazienki, oraz wspólną kuchnię.
Do budynku przylega zadaszony taras z letnią kuchnią, a w niej grill i miejsce do biesiadowania.

Apartament Wilk Morski | Zagroda Śledziowa | Wakacje nad Bałtykiem | lvlupstudio

 

apartament Rybie Oko | pensjonat Zagroda Śledziowa | lvlupstudio

 

wiejska kuchnia | pensjonat Zagroda Śledziowa | lvlupstudio

 

zagroda-sledziowa_4

Gospoda

 

Pijąc wódkę, jedząc śledzie, będziem silni jak niedźwiedzie!

Właściciele tego miejsca kochają śledzia. W gospodzie możemy zjeść go na wiele sposobów, po polsku, kaszubsku, skandynawsku, holendersku, niemiecku, rosyjsku i wiele wiele innych wyszukanych przepisów. Na życzenie gospodarze również wędzą.
(W planach mamy jeszcze wyprawę z teściem, który również jest wielkim fanem tej morskiej rybki.)
gospoda Zagroda Śledziowa | Starkowo k. Ustki | lvlupstudio

 

Muzeum Śledzia

Na Facebooku zapowiadałam, że pokażę Ci miejsce 3 w 1. Voila! Pensjonat, gospoda i muzeum. Wszystko w jednej zagrodzie.

W muzeum znajdziemy nie tylko przedmioty związane z rybołówstwem, ale również pamiątki dokumentujące życie rodzin mieszkających w Starkowie, a także okolic Ustki i dokumentację uzależnienia mieszkańców od morza.

A dla fanów śledzia znajdą się koszulki i inne gadżety z nim związane.

 

Muzeum Śledzia | Zagroda Śledziowa | Starkowo k. Ustki | lvlupstudio
Zapytałam właścicieli skąd pomysł i jakie mają plany, co do tego miejsca.
Pan Adam: Najpierw kupiliśmy gospodarstwo z myślą o pensjonacie. Remont trwał 5-6 lat i jeszcze wiele do zrobienia przed nami. W międzyczasie przyszedł pomysł na gospodę i Muzeum Śledzia. Wzięło się to z naszej miłości do tej trochę zapomnianej i niedocenianej morskiej rybki.

 

Proszę opowiedzieć o domu i wnętrzach? Państwo to wszystko sami robili, czy korzystaliście z pomocy specjalistów.
Naszym specjalistą był gospodarz, pan Maciej. Większość prac wykończeniowych to jego dzieło. My zajęliśmy się urządzaniem wnętrz. Z jednej strony, chcieliśmy, żeby pensjonat miał taki tradycyjny, wiejski charakter. Z drugiej, żeby zapewniał wszystkie funkcjonalne potrzeby i nie wyrywał nas ze współczesności. Stąd też szybki Internet i TV w pokojach.A w kuchni kultowa lodówka Smeg. Prawdę powiedziawszy, to Państwa kuchnia od razu mnie zauroczyła i zatrzymała na stronie na dłużej. To jest urocza, wiejska kuchnia, ale dostosowana do współczesnych potrzeb. No i ten kredens, jak u mojej prababci!
Kuchnia jest centralnym punktem naszego pensjonatu. Chcieliśmy, żeby starym zwyczajem, spotykali się w niej wszyscy domownicy na wspólnym posiłku. W ciepłe dni, taką funkcją przejmuje kuchnia letnia z miejscem na grilla i wspólne biesiadowanie.Naszym gościom serwujemy śniadania w oparciu o regionalne produkty z naszego ogrodu i ekologicznych gospodarstw sąsiadów. Sami wypiekamy chleb, a na życzenie gości wędzimy śledzie.
wakacje Zagroda Śledziowa
wakacje Zagroda Śledziowa
zagroda-sledziowa_6
No dobrze, a jak już się najemy, poleniuchujemy w ogrodzie i nawdychamy wiejskiego powietrza, co dalej? 

Za niewielką opłatą organizujemy na miejscu liczne atrakcje, takie jak wspólne muzykowanie, warsztaty garncarskie, wypiekania chleba, wędzenia ryby. W wolnym czasie mogą Państwo udać się do muzeum w Swołowie, zakosztować śledzi z naszej gospody, urządzić wspólnego grilla, obejrzeć ulubiony seans filmowy pod gołym niebem.

W okolicy są liczne malownicze trasy rowerowe, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i kolaży wyczynowych. Niedaleko jest również do Doliny Charlotty, która oferuje liczne atrakcje, np. Spa, Zoo, park linowy, Krainę Bajek, a latem Festiwal Legend Rocka.

Jakie plany na przyszłość?
Chcemy, żeby nie tylko pensjonat, ale i muzeum były obiektami całorocznymi. W tym roku muzeum jest otwarte do końca września, ale od przyszłego roku, od maja, już cały rok.
A w związku z tym, że w swojej kolekcji posiadamy Mini Morrisa z 73 i Volvo Amazon z 1968, myślimy o zrobieniu małego festiwalu muzyki rock&rollowej i zjeździe starych aut.

zagroda-sledziowa_5

 Czujesz, że jest to miejsce dla Ciebie? Urlop jeszcze przed Tobą? Jesień na wybrzeżu jest przepiękna, a pogoda nas w tym roku rozpieszcza (podobno październik ma być ciepły i słoneczny).
Jeżeli nie potrzebujesz morza na wyciągnięcie ręki, a priorytetem jest wypoczynek, pyszne, lokalne jedzenie i spędzanie czasu na łonie natury, to Zagroda Śledziowa jest właśnie dla Ciebie.

A może wpadniesz tylko na śledzika?

Ahoj!

 

Wszystkie wykorzystane zdjęcia są własnością Zagrody Śledziowej: strona WWW, Fanpage