Stół ubrany na święta

with 8 komentarzy

Wczoraj przyniosłam do domu zielone gałązki. Rozwiesiłam światełka, ustawiłam lampiony. Nasze córki zjadły kolejną czekoladkę z adwentowego kalendarza. Już tylko 4 dni zostały do Świąt, a ja ciągle taka niegotowa. Wszak Wigilia nie u nas, więc nieśpiesznie szykuję dom. Okna nie wszystkie umyte, kąty nie wysprzątane, podłoga w kuchni lepi się od rozlanego przez Zu soku i ciasta na pierniki. One zresztą też nie gotowe. Czekają w puszce na lukier i ozdoby.

Zaczęłam oglądać zdjęcia z aranżacji stołu, które dla Ciebie przygotowałam. Dotarło do mnie, że to wszystko co wokół, to bieganie, sprzątanie, prezenty, szykowanie ma prowadzić do jednego – do spotkania. Stół jest tym miejscem spotkań. Ubrany na święta staje się centralnym punktem.

stół ubrany na święta | granat | świąteczny stół | lvlupstudio

Nasz stół – pierwszy mebel, który kupiliśmy po ślubie. Zwykły, sosnowy, z wgłębieniami po długopisie i lutownicy. Ze zdartym lakierem, śladami po kubkach z gorącą herbatą. Z nogami malowanymi na biało i czerwonymi otarciami od krzesełka córek. Pomimo, że wciśnięty pod oknem, to jest centralnym miejscem w naszym domu. Na nim jemy, gramy w gry, rysujemy. Często jest składzikiem wszystkich zbędnych rzeczy podczas porządków na szafkach. Zdarzało mi się na nim prasować czy wiercić. Zazwyczaj stoi na nim mój komputer, na którym pracuję, piszę posty i oglądam seriale. Przy nim spotykamy się z przyjaciółmi i rodziną, a one trwają często długo w noc. Bo dobrze nam przy tym stole.

Z białym obrusem, z siankiem i opłatkiem. Ze świecami, stroikami, dodatkowym talerzem dla niespodziewanego gościa. Makowcem i śledziem. Stół, przy którym spotykamy się z najbliższą rodziną, albo zasiadamy w wielopokoleniowym gronie. Dzielimy się opłatkiem, rozpakowujemy prezenty, oglądamy zdjęcia i wzruszamy się przy Bóg się rodzi. Stół świąteczny. Jaki jest Twój?

W tym roku przygotowałam dwie wersje przybranego stołu. Obydwie opierają się na granatowym obrusie i dekoracji z zielonych gałązek biegnącą przez całą długość blatu. Jedna jest bardzo na czasie, z efektem bling bling. Druga – tradycyjna, z ukochaną moją czerwienią.

 

Miedź i granat

W zgodzie z obowiązującymi trendami. Granat połączony z miedzią. Do tego białe talerze, ceramiczne ozdoby, światełka, blask i szkło kieliszków.

Obrączki do serwetek zrobiłam z pociętych rolek po papierze toaletowym i miedzianej brokatowej taśmy samoprzylepnej. Tą samą taśmą ozdobiłam granatowe świece. Zielone gałązki przystroiłam miedzianymi światełkami, sznurem koralików i kilkoma bombkami. Taka dekoracja stołu sprawdzi się również w Sylwestra.

stół-ubrany-na-święta-lvlupstudio

stół  ubrany na święta | miedź i granat | lvlupstudio

 

Klasycznie z czerwienią

Nie umiem zrezygnować z czerwieni w Święta Bożego Narodzenia. Wstążka w czerwoną kratkę, gwiazda betlejemska, kubek ze świątecznym wzorem i koce w szkocki deseń zawsze kojarzą mi się z przytulnością i domową atmosferą. Więc jak mogłoby wyglądać bożonarodzeniowe śniadanie? Naturalne materiały – bawełniane serwetki, drewniane gwiazdki, mech i orzechy. Na deser do pochrupania pierniki. To nic, że bez lukru. Przy talerzach różne kubki. Każdy inny, każdy ulubiony. Ze świątecznym motywem, a w nich ta sama herbata z pomarańczą i goździkami.

stół na święta | czerwień i granat | lvlupstudio

stół rustykalny na święta | czerwień i granat | lvlupstudio

stół w czerwieni | rustykalny | retro stół na święta | lvlupstudio

 

Życzenia

Czekam na Święta z niecierpliwością. Na wszystkie wzruszenia przy składaniu życzeń i łamaniu się opłatkiem. Na grzybową i śledzie, których nie cierpię. Na opowieści dziadków o zimach stulecia i nartach leżących pod choinką. Na makowce, bieganie do okna, żeby zobaczyć pierwszą gwiazdkę zwiastującą przybycie Mikołaja, porozrywane papiery i błysk w oku dzieci. Czekam na kolędy, kompot z suszu i Pasterkę. I na Dzieciątko Jezus.

Już dzisiaj życzę Tobie wielu wzruszeń. Dobrego czasu offline spędzonego z rodziną. Niespiesznej, radosnej atmosfery. I stołu, przy którym będziecie się spotykać. Jeżeli jeszcze nie masz swojego wymarzonego (tak jak i my), to niech nadchodzący 2017 rok będzie czasem poszukiwań tego idealnego, przy którym będziecie spędzać następne święta.

Agnieszka

P.S. Która aranżacja bardziej przypadła Ci do gustu? Modna czy klasyczna?

P.S.2 Aranżacje stołu zostały przygotowane w ramach konkursu Magia świąt wokół stołu.