6 kroków do funkcjonalnego przedpokoju

with 9 komentarzy

Kiedy półtora roku temu robiliśmy odświeżenie przedpokoju, zależało nam nie tylko na poprawieniu jego wyglądu i uporządkowaniu przestrzeni. Chodziło też o funkcjonalność, żeby było w nim wszystko, co na co dzień jest nam potrzebne, aby
sprawnie wyjść z domu. Niczego nie ma w nim zbędnego, a jedyną rzeczą jakiej jeszcze brakuje, to wieszaczków na kurtki naszych córek, które przykręcimy do boku szafy.

W tak wąskim pomieszczeniu postawiliśmy na dekoracje wiszące na ścianie i brak otwartych półek. Żadne z nas nie jest pedantem. Utrzymanie porządku traktujemy bardzo liberalnie, więc im mniej zbieraczy kurzu i miejsc, w których można gromadzić rzeczy, tym lepiej.

Dla Ciebie zgromadziłam dzisiaj 6 zasad, które pozwolą na uzyskanie funkcjonalnego przedpokoju.

 

1| Wieszak – To najbardziej charakterystyczny element tej strefy. Zawiesisz na nim płaszcz, torebkę czy klucze. Żeby nie wyglądał na drugą szafę, dobrze na nim trzymać tylko te okrycia wierzchnie, w których chodzimy na codzień. Na pozostałe kurtki i buty przeznacz osobne, zamykane szafki. Taki wieszak może pięknie zdobić pomieszczenie, nadawać mu charakter i styl. Na końcu artykułu znajdziesz przykładowy moodboard z różnymi elementami do przedpokoju, może tam znajdziesz wieszak dla siebie.

2| Lustro – Ważne dla każdej kobiety. Szybkie spojrzenie tuż przed wyjściem wystarczy, by zarejestrować rozmazaną kredkę do oczu, plamę na bluzce czy resztki chrupek we włosach. Moje jest duże, dzięki czemu widzę całą sylwetkę i mogę ocenić czy dobrze wyglądam w danej stylizacji. Z braku dobrego oświetlenia w łazience, często zdarza mi się też przy nim robić makijaż.

3| Półki, konsole, komody – przechowywanie! Dobrze mieć w przedpokoju miejsce, w które możesz odłożyć kluczyki, listy,paczkę gum, słuchawki czy ładowarkę do telefonu. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby wyjść z domu. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, żeby ustawić ładną konsolkę lub komodę, warto pomyśleć nad prostą dekoracją na niej. Kwiaty w wazonie, świeczka, dekoracyjna misa na drobiazgi sprawią, że będzie nie tylko funkcjonalnie, ale i pięknie.

4| Siedzisko – Przydaje się do odstawienia torebki i założenia butów. Nasza zielona pufa jest dodatkowo schowkiem, w którym trzymamy chustki i czapki atualnie używane przez córki, a także rękawiczki i ochraniacze na rower.

5| Dywan, wycieraczka – Mają przede wszystkim funkcję użytkową.Zbierają śmieci i piach, które przynosimy ze sobą do domu. Dywan położony w przedpokoju połączonym z dalszą częścią mieszkania, dodatkowo wyznacza przestrzeń wejściową. Może być też piękną ozdobą. Ze względu na wzorzyste kafelki zrezygnowaliśmy z dywanu, pozostając tylko przy wycieraczce przed drzwiami.

6| Oświetlenie – Przedpokój jest zazwyczaj pomieszczeniem bez okien. Korzysta jedynie ze światła wpadającego z pozostałych pomieszczeń. Dobrze zapewnić w nim kilka źródeł światła. Zwłaszcza, kiedy przylegają do niego sypialnie i pokoje dzieci. Oprócz ogólnego oświetlenia, warto zastosować nastrojowe, boczne, które pozwoli nam i naszym gościom swobodnie przygotować się do wyjścia, a nie naruszy spokojnego snu pozostałych domowników.

O, a w takim klimacie marzy mi się mój przyszły funkcjonalny przedpokój. Trochę etno, trochę skandynawsko. Z niebanalnym plakatem, porządną lampą, półką na różności i zabawną wycieraczką przed wejściem.

 

moodboard przedpokój etno folk - 6 zasad aby mieć funkcjonalny przedpokój | lvlupstudio.pl

Wszystkie przedmioty znajdziesz na Bonami.pl

wieszak Nordal 109 zł

lampa ETH 239 zł

plakat Barcelona Travelposter 79 zł

kremowe pudełko Rex London 25 zł

stołek Versa Grey Star 203 zł

wazon ETH 129 zł

regał Karup 599 zł

dywan Bakero 44 zł

wycieraczka Fisura 79 zł

 

Myślę, że przedpokój jest najbardziej regularnie używanym pomieszczeniem w domu. Dlatego musi być tak funkcjonalny i pomocny jak to możliwe. Jeśli dodatkowo nie potraktujemy go po macoszemu, tylko dopieścimy dodatkami i materiałami, to będzie zachwycał naszych gości, a my chętnie będziemy wracali w progi naszego domu.

A co Ty masz w przedpokoju? Zgadasz się z punktami tej listy czy może coś jeszcze byś dodała lub zmieniła?

 

 

 • Bardzo inspirujące 🙂 Stołek i regał naprawdę rewelacyjne 🙂

 • Aktualnie wraz z narzeczonym mieszkamy w wynajętej kawalerce, więc miejsca na przedpokój tam nie ma, jednak gdy tylko dorobimy się własnego gniazdka z pewnością uwzględnię Twoje rady, bo są naprawdę praktyczne. 🙂

  • Paulina, ale nawet wynajęte mieszkanie można trochę oswoić i udomowić! Dywanik, plakat albo zdjęcia na ścianę przyczepione przy pomocy np. taśm washi, jakieś kolorowe wieszaki i już jest bardziej po naszemu. A te drobne elementy można potem przenieść do własnego M.

   • Ależ oczywiście! 🙂 My żyjemy na swoich meblach, nie wyobrażam sobie nawet innej opcji. 🙂 Chodziło mi dokładnie o przedpokój, bo tego u nas brakuje. 😀

 • Moodboard mnie rozłożył – chcę taki przedpokój!

 • Jedynie czego mi brakuje z listy, to siedzisko. Niestety nie mam miejsca na krzesło, ale zawsze można wesprzeć się o konsolę, która pełni rolę półki na buty. Tuż przy lustrze mam także dużą roślinę w doniczce, która jest widoczna od razu po wejściu. Lubię być atakowana zielenią 🙂

 • Zgadzam się z Twoją listą w 100% 🙂
  Dobrze połączyć funkcjonalność z ładnym wyglądem, bo to przecież przedpokój „robi” pierwsze wrażenie po wejściu do domu 😉