Funkcjonalny przedpokój w 6 krokach

with 9 komentarzy

Funkcjonalny przedpokój w 6 krokach | o przedpokoju | lvlupstudio

 

Kiedy półtora roku temu robiliśmy odświeżenie przedpokoju, zależało nam nie tylko na poprawieniu jego wyglądu i uporządkowaniu przestrzeni. Chodziło też o funkcjonalność, żeby było w nim wszystko, co na co dzień jest nam potrzebne, aby
sprawnie wyjść z domu. Niczego nie ma w nim zbędnego, a jedyną rzeczą jakiej jeszcze brakuje, to wieszaczków na kurtki naszych córek, które przykręcimy do boku szafy.

 

W tak wąskim pomieszczeniu postawiliśmy na dekoracje wiszące na ścianie i brak otwartych półek. Żadne z nas nie jest pedantem. Utrzymanie porządku traktujemy bardzo liberalnie, więc im mniej zbieraczy kurzu i miejsc, w których można gromadzić rzeczy, tym lepiej.

 

Dla Ciebie zebrałam dzisiaj 6 zasad, które pozwolą na uzyskanie funkcjonalnego przedpokoju.

 

-> W tym roku w lutym porozmawiamy o przedpokojach. Kliknij w link, aby znaleźć wszystkie artykuły na temat.

 

Na płaszczyk, kurtkę i torebkę

 

Wieszak to najbardziej charakterystyczny element tej strefy. Zawiesisz na nim płaszcz, torebkę czy klucze. Żeby nie wyglądał na drugą szafę, dobrze na nim trzymać tylko te okrycia wierzchnie, w których chodzimy na co dzień. Na pozostałe kurtki i buty przeznacz osobne, zamykane szafki.

Dobrze dobrany wieszak może pięknie zdobić pomieszczenie, nadawać mu charakter i styl. A jeśli nie lubisz widoku płaszczy i kurtek, to pojemna, zamykana szafa, będzie idealnym rozwiązaniem.

 

Lustereczko powiedz przecie, w czym pięknie jest tej kobiecie

Ważne dla każdej kobiety. Szybkie spojrzenie tuż przed wyjściem wystarczy, by zarejestrować rozmazaną kredkę do oczu, plamę na bluzce czy resztki chrupek we włosach.

Nasze jest duże, zamontowane na drzwiach szafy, dzięki czemu widzę całą sylwetkę i mogę ocenić czy dobrze wyglądam w danej stylizacji. Z braku dobrego oświetlenia w łazience, często zdarza mi się też przy nim robić makijaż. Jest to też ulubione miejsce córek do wygłupów, ponieważ mają je na wysokości swojego wzroku.

 

Półki, konsole, komody – przechowywanie!

Dobrze mieć w przedpokoju miejsce, w które możesz odłożyć kluczyki, listy,paczkę gum, słuchawki czy ładowarkę do telefonu. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby wyjść z domu.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, żeby ustawić ładną konsolkę lub komodę, warto pomyśleć nad prostą dekoracją. Kwiaty w wazonie, świeczka, dekoracyjna misa na drobiazgi sprawią, że będzie nie tylko funkcjonalnie, ale i pięknie.

 

 

Przysiądź sobie

Siedzisko przydaje się do odstawienia torebki i założenia butów. Nasza zielona pufa jest dodatkowo schowkiem, w którym trzymamy chustki i czapki aktualnie używane przez córki, a także rękawiczki i ochraniacze na rower.

 

Herzlich Willkommen

Czyli „serdecznie witamy”. Ten napis po niemiecku spotykałam na drewnianych tabliczkach wiszących przy drzwiach, wycieraczkach i wieńcach zdobiących drzwi frontowe w niewielkim miasteczku na północy Niemiec. Taki drobiazg, a sprawiał, że czułeś się miłym gościem. Do tego ładna wycieraczka i długi dywan tuż za progiem, który nadawał przytulności strefie wejściowej.

Jednak dywany i wycieraczki w przedpokoju mają przede wszystkim funkcję użytkową.Zbierają śmieci i piach, które przynosimy ze sobą do domu. Dywan położony w przedpokoju połączonym z dalszą częścią mieszkania, dodatkowo wyznacza przestrzeń wejściową. Może być też piękną ozdobą.

U nas, ze względu na wzorzyste kafelki, zrezygnowaliśmy z dywanu, pozostając tylko przy wycieraczce przed drzwiami.

 

Oświetlenie

Przedpokój jest bardzo często pomieszczeniem bez okien. Korzysta jedynie ze światła wpadającego z pozostałych pomieszczeń. Dobrze zapewnić w nim kilka źródeł światła. Zwłaszcza, kiedy przylegają do niego sypialnie i pokoje dzieci. Oprócz ogólnego oświetlenia, warto zastosować nastrojowe, boczne, które pozwoli nam i naszym gościom swobodnie przygotować się do wyjścia, a nie naruszy spokojnego snu pozostałych domowników.

Kiedy mamy w domu maluchy, warto pomyśleć o oświetleniu nocnym. Wystarczy lampka LED wpięta w gniazdko tuż przy podłodze, aby najciemniejszy korytarz przestał być miejscem zamieszkiwanym przez nocne potwory.

 

 

Na koniec pokażę Ci w jakim klimacie marzy mi się mój przyszły funkcjonalny przedpokój. Trochę etno, trochę skandynawsko. Z niebanalnym plakatem, porządną lampą, półką na różności i zabawną wycieraczką przed wejściem.

 

moodboard przedpokój etno folk - 6 zasad aby mieć funkcjonalny przedpokój | lvlupstudio.pl

Wszystkie przedmioty znajdziesz na Bonami.pl

wieszak Nordal 109 zł

lampa ETH 239 zł

plakat Barcelona Travelposter 79 zł

kremowe pudełko Rex London 25 zł

stołek Versa Grey Star 203 zł

wazon ETH 129 zł

regał Karup 599 zł

dywan Bakero 44 zł

wycieraczka Fisura 79 zł

 


Myślę, że przedpokój jest najbardziej regularnie używanym pomieszczeniem w domu. Dlatego musi być tak funkcjonalny i pomocny jak to możliwe. Jeśli dodatkowo nie potraktujemy go po macoszemu, tylko dopieścimy dodatkami i materiałami, to będzie zachwycał naszych gości, a my chętnie będziemy wracali w progi naszego Domu.

 

A co Ty masz w przedpokoju? Zgadasz się z punktami tej listy czy może coś jeszcze byś dodała lub zmieniła?

 

 

Fotografia w grafice tytułowej: by Tom Holmes on Unsplash