Jak i gdzie przechowywać inspiracje w wersji papierowej i elektronicznej?

with 2 komentarze

Nie wiem jak to jest u Ciebie, ale ja mam nagromadzone setki różnych wycinków, zdjęć, skrawków tkanin i plików na komputerze z inspiracjami na moje wymarzone wnętrze. Jeśli odrobiłaś zadanie z poprzedniego posta, kiedy mówiłam o tym, kiedy i gdzie szukać pomysłów na Twój wymarzony Domteż masz pewnie już mały zbiór. Dlatego dzisiaj o tym, jak i gdzie te wszystkie wycinki przechowywać. Przy okazji możesz już tworzyć swoje pierwsze moodboardy, czyli tablice nastroju, które będę prowadziły Cię do stworzenia koncepcji Twojej Przystani.

 

stwórz wnętrze marzeń 2 - jak i gdzie gromadzić inspiracje

Inspiracje analogowe

Gdzie trzymać wszystkie wycinki z gazet, katalogi ze sklepów meblowych i budowlanych, próbki farb i materiałów, żeby pod tym nie zginąć? Jeżeli masz tego dużo, w różnych stylach, ponieważ jeszcze nie umiesz się zdecydować na to, jak będzie wyglądało Twoje wnętrze. A do tego rozwiązania techniczne i technologiczne, które Cię zachwyciły, ale nie mają nic wspólnego z tym, co Ci się podoba we wnętrzu, polecam segregatory i teczki. Możesz na przykład do jednej koszulki powkładać wszystkie wycinki związane z kuchnią, do innej inspiracje do łazienki czy sypialni. Jeżeli w gazecie zachwyciło Cię jakieś mieszkanie – wyrwij cały artykuł i umieść w osobnej koszulce. Masz wtedy przejrzysty obraz całości i łatwo znajdziesz potrzebne informacje.

U mnie świetnie sprawdzają się tekturowe segregatory FLUNS z IKEA. Są tanie, białe i można je dowolnie ozdobić. W nich trzymam magazyny wnętrzarskie i katalogi branżowe. Wycinki z gazet powkładałam w koszulki foliowe i umieściłam w segregatorze. Z racji dużej ilości inspiracji, cały segregator podzieliłam przekładkami na sekcje: wnętrza, pomieszczenia, materiały, techniczne. Ty możesz zrobić to w podobny sposób.

Tablice inspiracji. Korkowe, materiałowe, magnetyczne, ze sznurka lub siatki budowlanej. Sprawdzi się każda, na której będziesz mogła przypiąć wycinki i drobne przedmioty. Taka tablica pozwala też na regularne porządki i kontrolę, czy wszystkie elementy do niej przypinane współgrają ze sobą.

jak zrobić tablicę inspiracji | moodboard | lvlupstudio

Wielkoformatowe tablice z inspiracjami

Foto: Rachel Denbow, A Beautiful MessFoto: Malin

jak przechowywać inspiracje | moodboard | lvlupstudio

Ubrane w ramy

Foto: The Glitter GuideFoto: Kris Jarrett, Driven by Decor

 

Zeszyt inspiracji. Miałaś w dzieciństwie taki, w którym wklejałaś różne drobiazgi, pamiątki, ususzone kwiatki lub bilety z kina. Taki jakby pamiętnik, trochę może wishlista. Zwłaszcza jak zbliżały się święta. W moim lądowały wtedy zdjęcia lalek Barbie i klocków LEGO wycinane z katalogów. Taki zeszyt może posłużyć też do gromadzenia wycinków, opisów i rysunków na wnętrze marzeń. Na przepiękny brulion trafiłam u Basi Szmydt, która zaplanowała w nim sypialnię dla gości. Cały plan na ten pokój możesz obejrzeć tutajZachęcam Cię do przejrzenia bloga Basi, znajdziesz tam więcej jej twórczości (między innymi serię Ulubione w sobotę, którą ilustruje plakatami).

jak gromadzić inspiracje w zeszycie | lvlupstudio

Foto: Basia Szmydt, basiaszmydt.com

Inspiracje cyfrowe

To łatwiejsza i często wygodniejsza forma przechowywania wycinków. Można tworzyć foldery na komputerze lub korzystać z serwisów społecznościowych służących do kolekcjonowania zdjęć i treści internetowych.

 

Foldery i katalogi

Na swoim komputerze możesz założyć folder np. o nazwie Mój dom i tam zapisywać zdjęcia wnętrz, produktów, tablice kolorów znalezione w sieci, fotografie, które sama zrobisz itp. Możesz to również porządkować w kolejne katalogi – łazienka, sypialnia, balkon. Ważne jest, żebyś zapisywała w nazwie zdjęcia, skąd ono pochodzi. Zwłaszcza przy produktach. Trudno po pół roku przypomnieć sobie, w którym sklepie znalazłaś te cudowne błękitne kafelki albo dywan w marokańską koniczynę.

Jednym z minusów posiadania inspiracji w folderach na komputerze, jest możliwość utraty danych w przypadku zniszczenia dysku twardego, zalania komputera itp. sytuacji. Kilka razy przenosiłam się pomiędzy różnymi komputerami i zawsze traciłam część folderów z inspiracjami. Ale jest jeszcze drugi sposób.

 

Serwisy społecznościowe 

Wszystko, co chcesz zachować na później i trzymać w sieci w sposób uporządkowany, możesz zrobić przy pomocy serwisów społecznościowych. Możesz na nich tworzyć różne tablice i przypinać zdjęcia znalezione w Internecie. Serwisy takie jak Zszywka, Stylowi czy najpopularniejszy międzynarodowy Pinterest pozwalają również na wyszukiwanie zdjęć powiązanych tematycznie. Wpisując na Pinterest pink sofa (różowa sofa) wyświetli nam się kilkaset zdjęć z aranżacjami, produktami i moodboardami.

jak gromadzić inspiracje - pinterest | lvlupstudio

 

Te, które spodobają Ci się najbardziej możesz przepiąć na swoją tablicę, np. Salon albo Moja kobieca kawalerka. W sieci znajdziesz mnóstwo tutoriali o tym jak się zarejestrować, tworzyć tablicę i przepinać na Pinterest. Moje tablice z inspiracjami znajdziesz tutaj.

Jeszcze jednym fajnym serwisem społecznościowym, który jest kopalnią wnętrzarskich pomysłów, jest Homebook. Tutaj pokazują swoje realizacje polscy architekci i projektanci wnętrz, a także producenci wyposażenia i użytkownicy. Możesz wyszukiwać inspiracje, produkty albo porozmawiać na forum.

 

Jaka forma gromadzenia inspiracji jest dla Ciebie najwygodniejsza? Czy masz swoje konto na Pinterest? Podziel się linkiem w komentarzu! A może chcesz tutorial krok po kroku jak z niego korzystać?