10 powodów, dla których warto wybrać oświetlenie LED

with 4 komentarze

LED LIGHT COLLEGE 1 - 10 powodów, dla których warto wybrać oświetlenie LED | lvlupstudio.pl

 

Dzisiaj, w pierwszym artykule w LED LIGHT COLLEGE, odpowiadam na pytania dlaczego oświetlenie LED robi taką zawrotną karierę? Czemu jeszcze nie masz go w swoim domu? Dlaczego się tym zajmuję i czy mam do tego odpowiednią wiedzę? I podaję 10 powodów, dla których warto wybrać oświetlenie LED do swoich wnętrz.

 

 

Dlaczego ja?

 

8 lat temu, przez zupełny przypadek, trafiłam do firmy zajmującej się produkcją elektroniki dedykowanej i oświetlenia LED stosowanego w reklamie i dekoracji wnętrz. Dziewczyna po kulturoznawstwie, z marzeniami o projektowaniu wnętrz, miała nagle zająć się reklamą i sprzedażą taśm i modułów LED. Znać się na prądzie, mocy i przekroju kabli. Czarna magia!

 

Szef jednak wierzył w moje możliwości. Zaczęłam od poznawania produktu, koledzy z serwisu szkolili mnie w technicznych aspektach, a ja powoli nabierałam pewności i biegłości w kontaktach z klientem.

 

Za sobą mam lata doświadczenia zarówno w doradztwie, jak i w sprzedaży. Asystowałam przy montażach, jeździłam na budowy, robiłam projekty. Sama korzystam z oświetlenia LED w domu. Dzięki temu mam wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną, którą postanowiłam się podzielić. Stąd pomysł na powstanie cyklu artykułów o oświetleniu LED, aby rozwiać milion wątpliwości, odpowiedzieć szerszemu gronu odbiorców na pytania, z jakimi przychodzą do nas klienci. Celem cyklu LED LIGHT COLLEGE jest szerzenie wiedzy i świadomości jak instalować i wykorzystać oświetlenie LED.

 

W mojej misji edukacyjnej będzie mi towarzyszył mąż, który pracuje razem ze mną i zna się na LEDach jak mało kto. Położył kilometry taśmy, sprzedał milion włączników i odebrał 3 miliardy telefonów przez ostatnie 8 lat. Partnerem całej akcji jest moja macierzysta firma NEPLUS – producent i sprzedawca oświetlenia LED oraz elektronicznych urządzeń dedykowanych.

 

 

10 powodów, dla których warto wybrać oświetlenie LED

 

Poniżej znajdziesz 10 punktów, które przemawiają za korzystaniem z oświetlenia LED. Czy wszystkie te fakty były Ci znane? A może uda mi się Ciebie czymś zaskoczyć.

 

1. Oszczędność energii

Kiedy 8 lat temu rozpoczynałam pracę w branży w mieszkaniach królowały żarówki halogenowe i energooszczędne. Oświetlenie LED dopiero raczkowało i było bardzo drogie, a przez to nie opłacalne.

Pierwsze realizacje dotyczyły głównie oświetlenia w sufitach podwieszanych. Taśmy LED, o niewielkich rozmiarach i długiej żywotności, zastąpiły montowane do tej pory świetlówki liniowe T8, które miały dość ograniczone możliwości. Szczelina musiała być odpowiedniej wysokości, żeby można było je włożyć w oprawy, nie można było też dopasować ich dokładnie do wielkości sufitu (miały standardowe długości). Nie było ciągłej linii światła, a ich żywotność pozostawiała wiele do życzenia.

Linia świetlna, która powstawała na obrysie sufitu podwieszanego o długości 8 metrów pobierała około 290W. Taśma LED, która zastąpiła świetlówki liniowe, rodzaj 5050 300LED/5mb, pobiera ok. 72W. Widzisz różnicę?

Przy żarówkach sprawa nie jest taka prosta. O ile różnica pomiędzy żarówką wolframową (czyli zwykłą), a żarówką LED jest widoczna na pierwszy rzut oka, o tyle porównanie żarówki energooszczędnej i LED już nie jest tak jasne. Tym zajmiemy się w 3 odcinku LED LIGHT COLLEGE.

 

2. Długa żywotność

Żywotność diod LED to ponad 30.000 godzin, czyli 3 lata świecenia non stop. Kiedyś podawano, że jest to nawet od 50.000-100.000 godzin.

Oświetlenie LED charakteryzuje się tym, że można je włączać i wyłączać kiedy chcesz, ponieważ w przeciwieństwie do świetlówek czy żarówek energooszczędnych, ilość cykli włącz/wyłącz nie wpływa na ich żywotność.

Co jest ważne – nie pobierają więcej prądu w momencie włączenia i nie muszą się nagrzewać, aby świecić pełną jasnością. Są od razu gotowe do pracy!

 

 

3. Nie zawiera rtęci

Diody LED nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby dostać się do środowiska w wyniku stłuczenia lampy (jak w przypadku świetlówek). Brak rtęci i innych niebezpiecznych materiałów, które są używane przy produkcji oświetlenia sprawia, że są łatwe do recyklingu. Innymi słowy, jesteś EKO – kupuj LED! Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie oprawy oświetleniowe należy traktować jako elektro-złom i wyrzucać do oznakowanych pojemników.

 

4. Nie wytwarzają ciepła

Albo inaczej – nie wytwarzają tyle ciepła, co pozostałe oprawy oświetleniowe.
Diody nie ogrzewają przedmiotów, na które świecą. Ciepło powstające w chipie diody jest odprowadzane przez wyprowadzenia diody do podłoża i do radiatora (jeśli jest zastosowany), a dalej w kierunku przeciwnym do kierunku świecenia diody.
Stąd powierzchnie czołowe opraw LED są dużo chłodniejsze i bezpieczniejsze w dotyku, a ich światłem można oświetlać przedmioty nie odporne na promieniowanie cieplne.

Jeśli kiedyś próbowałaś wykręcić świecącą się żarówkę (lub taką dopiero co zgaszoną), to jest duże prawdopodobieństwo, że poparzyłaś palce. Żarówka LED jest dużo chłodniejsza, a po wyłączeniu wystarczy kilkanaście sekund, by można było ją wyciągnąć bez późniejszego wkładania ręki pod wodę.

Włączone taśmy LED, stosowane przy sufitach podwieszanych czy przy doświetlaniu blatów kuchennych, swobodnie można trzymać w rękach.

 

 

5. Brak promieniowania UV i IR

Diody LED nie posiadają w swoim widmie szkodliwego promieniowania UV i podczerwieni (IR). Dzięki temu szybko znalazły zastosowanie w oświetleniu wrażliwych na te promieniowania eksponatów w muzeach i galeriach.

Są też bezpieczne dla naszych tkanin – nie odbarwiają ich! Jeśli prowadzisz sklep z tkaninami, tapicerowanymi meblami lub innymi delikatnymi przedmiotami, to warto pomyśleć o wymianie oświetlenia na LED.

 

6. Niewielkie wymiary, łatwy montaż, duże możliwości

Większość żarówek LED może bez problemu zastąpić żarówki halogenowe czy energooszczędne.

Taśmy LED służą nie tylko do oświetlania sufitów podwieszanych i ciągów roboczych. Popularne są meble ze świecącymi, szklanymi półkami. Balustrady lub stopnie schodów podświetlone taśmą czy lampki umieszczone w ścianie dla bezpieczeństwa osób poruszających się nocą po korytarzach. Podświetlane ściany z onyksu czy sufity napinane to nietuzinkowe, ale bardzo efektowne rozwiązania. Różne możliwości i zastosowania możesz zobaczyć na mojej tablicy na PINTEREST.

 

wytrzymałość i bezpieczeństwo - 10 powodów, dla których warto wybrać światło LED

 

7. Wysoka wytrzymałość mechaniczna

Diody LED pracują poprawnie w bardzo szerokim zakresie temperatur otoczenia (od – 30 st.C do +60 st.C). Dzięki swojej budowie (brak części szklanych, żarników, zwarta budowa) moduły podświetlające są szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne (wibracje, uderzenia).

 

8. Bezpieczne napięcie zasilania

Większość taśm i modułów LED do podświetlania dekoracyjnego zasilanych jest napięciem 12V DC. To znaczy, że przegryzienie kabla przez zwierzę nie skończy się dla niego śmiercią czy porażeniem prądem. W związku z tym, że jest to napięcie stałe, znikają też problemy z indukcją elektromagnetyczną i zakłóceniami charakterystycznymi dla napięć przemiennych.

Również część żarówek LED, przede wszystkim te o małych rozmiarach z gwintem typu MR11, MR16, G4, jest dostępnych na niskie napięcie.

Żeby podłączyć taśmy LED czy żarówki 12V do sieci 230V (czyli takiej, jaką mamy w domach), niezbędny jest zasilacz, który nam zmieni napięcie.

 

możliwość ściemniania i dużo kolorów - 10 powodów, dla których warto wybrać światło LED

 

9. Ściemnianie

Wszystkie taśmy LED możemy ściemniać i dzięki temu stworzyć idealną atmosferę w naszej przestrzeni. Potrzebne do tego są specjalne ściemniacze. Zazwyczaj mają one postać odbiornika (plastikowe bądź metalowe pudełeczko) z pilotem, który oprócz ściemniania wyposażony jest w funkcję włącz/wyłącz.

Uwaga! Nie wszystkie żarówki LED mają tę funkcję. Nie można też podłączyć zwykłego ściemniacza, przeznaczonego do żarówek energooszczędnych czy halogenowych. Musi być to specjalny, dedykowany do żarówek LED.

 

10. Milion kolorów

Diody LED występują w 4 kolorach. Trzy odcienie białego: biały ciepły, biały zimny, biały neutralny i 3 kolory podstawowe: czerwony (R), zielony (G) i niebieski (B). Dzięki mieszaniu ich przy pomocy sterowników RGB, możemy uzyskiwać kolory z pełnego spektrum światła widzialnego + różowy (o tym dlaczego róż nie jest taki oczywisty zobaczysz tutaj).

Dzięki takim rozwiązaniom możemy wpływać na wygląd i odbiór wnętrza, a także na nasz nastrój.

 

 

Czy chociaż trochę przekonałam Cię do stosowania oświetlenia LED? Jeśli nie, spójrz jeszcze raz na infografikę. Możesz ją też przypiąć na swoją tablicę na Pinterest lub zapisać na później.

 

infografika - 10 powodów, dla których warto wybrać oświetlenie LED | lvlupstudio.pl

Podsumowując. Oświetlenie LED jest energooszczędne, ekologiczne, bezpieczne dla ludzi, zwierząt i przedmiotów.
Dzięki funkcji ściemniania i możliwości zmiany koloru można wykorzystywać je do tworzenia nastroju pomieszczenia. A długa żywotność nie naraża nas na częste wymiany i dodatkowe koszty.