Pinterest krok po kroku – Twoja tablica inspiracji

with 6 komentarzy

Pinterest krok po kroku - poradnik Pinterest | Twoja tablica inspiracji | cz.1 | lvlupstudio.pl

Zapytałam ostatnio na swoim fanpage'u, jak przechowujesz inspiracje, wszystkie zdjęcia wnętrz, projekty DIY, które planujesz zrobić, stylizacje lub fryzury, pomysły na świąteczny stół itp. Jakie było moje zdziwienie, kiedy dziewczyny napisały, że trzymają to w folderach na komputerze lub telefonie. Po prostu zapisane zdjęcia! Czy Ty też tak robisz? Jeśli tak, to przychodzę do Ciebie z poradnikiem świetnego narzędzia online - Pinterest krok po kroku. 

 

Kilka lat temu ja też większość ładnych obrazków trzymałam w posegregowanych folderach na komputerze. Projekty, które chciałam zrobić dodatkowo zapisywałam jako linki aktywne w Excelu. Serio! Tak robiłam przez bardzo długi czas. Ale wystarczyło, że komputer odmówił kilka razy współpracy. Jeżeli wcześniej nie zabezpieczyłam się nagrywając wszystko na pendrive'a lub płytę CD, to przepadały całe moje zbiory. Zazwyczaj były nie do odtworzenia.

 

Zaczęłam więc szukać alternatywy. Miejsca, w którym nie tylko będę mogła zapisywać obrazki i segregować je w foldery, ale także podpinać linki do konkretnych stron. Oczywiście miało to być online i dostępne z każdego komputera. Tak trafiłam najpierw na polskie odpowiedniki jak Zszywka i Stylowi, a później na zagraniczny PinterestI tu przepadłam bez reszty.

 

Pinterest dawał mi te wszystkie możliwości. Dodatkowo mogę tworzyć tablice (foldery) współdzielone z innymi, ukryte (np. tylko dla mnie lub do współpracy z inwestorem) i przypinać w zasadzie obrazki z każdego miejsca w sieci w łatwy i prosty sposób. Dzięki aplikacji na telefon czy tablet wszystkie inspiracje mam zawsze pod ręką. I nie zajmują mi pamięci w urządzeniach (a tej jak wiadomo nigdy za dużo). Idąc do pana Mariusza, stolarza, czy do salonu łazienek łatwiej zabrać telefon czy tablet z dostępem do Internetu, niż kilka gazet i laptop z folderem, żeby pokazać o jaką dokładnie szafkę czy płytki nam chodzi. Ostatnio u mojej fryzjerki korzystałam z Pinteresta, żeby pokazać wcześniej zapisane fryzury, żeby zamiast opowiadać - pokazać! To czy dostałam to, co chciałam, to już osobna kwestia.

 

Jak zatem założyć konto, przypinać Piny i tworzyć tablice? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

 

Pinterest krok po kroku - logowanie | Poradnik Pinterest cz.1 | lvlupstudio.pl

 

Pinterest krok po kroku - Zakładanie konta

 
Pinterest pozwala nam na założenie konta na 3 sposoby. Poprzez powiązanie z Twoim kontem na Facebooku, kontem Google lub podanie adresu e-mail i utworzenie hasła.
 
Musisz pamiętać, że łącząc się przy pomocy Facebooka, zezwalasz aplikacji na dostęp do informacji o sobie: adresu e-mail, daty urodzin, opisu "o mnie", listy znajomych, widoczne będą również posty publiczne i wszystkie polubione przez Ciebie strony. Jednocześnie Pinterest będzie sczytywał dane z tej aplikacji, Twoją lokalizacje, strony i rzeczy, które klikasz, aby jak najlepiej personalizować dla Ciebie Piny (czyli obrazki). Możesz to wyłączyć w ustawieniach swojego konta. Jeśli wybierzesz inny rodzaj logowania, to również w ustawieniach konta, będziesz mogła później dodać swoje konto na Facebooku.
 
Tak samo dzieje się, kiedy odwiedzasz strony, które mają przycisk "Zapisz" lub widżet Pinteresta. Pewnie kojarzysz taki czerwony prostokącik z napisem Pin it! lub czerwoną literkę P, które pojawiają się po najechaniu na zdjęcie. Pinterest używa informacji o Twoich wizytach na różnych stronach, by lepiej się do Ciebie dopasować. Jeśli jesteś właśnie na etapie urządzania kuchni i przeglądasz strony wnętrzarskie pod tym kontem czy sklepy z wyposażeniem do kuchni, to portal może potem pokazywać Ci więcej Pinów związanych z tym tematem. Znajdziesz więc aranżacje, różne sposoby na zabudowanie lodówki, czy pomysły na odmianę kuchni na lato
 
Ja dla potrzeb tego poradnika o Pinterest wybrałam rejestrację przez maila. Wpisałam e-mail i wymyśliłam hasło. Następny krok to podanie imienia i nazwiska (wpisz, co uważasz; ja wybrałam samo imię), wieku i płci (to też ma znaczenie przy personalizacji Pinów) i kliknięcie "zarejestruj się".
 
Pinterest krok po kroku - logowanie przez Facebooka, konto Google i maila | Poradnik Pinterest cz.1 | lvlupstudio.pl
 
Jeśli prowadzisz firmę i chciałabyś wykorzystywać aplikację do promocji swojego biznesu, produktów i mieć dostęp do statystyk, to tu właśnie jest możliwość zmiany konta na firmowe. Możesz też zrobić to później w ustawieniach konta.
 
No to "klik" i rejestrujemy się. Zanim przejdziemy do naszej tablicy, Pinterest prosi nas o wybranie 5 lub więcej tematów, które nas interesują. Zaznaczamy i klikamy gotowe. 
 
Pinterest krok po kroku - wybór zainteresowań | Poradnik Pinterest cz.1 | lvlupstudio.pl
 
 

Strona główna

 
To miejsce zawsze widzisz jako pierwsze po zalogowaniu się do serwisu. W tej chwili pojawiły się zdjęcia związane z zainteresowaniami wybranymi przy rejestracji. Przyjrzyjmy się więc, co my tu znajdziemy.
 
Pinterest krok po kroku - strona główna | Poradnik Pinterest cz.1 | lvlupstudio.pl
 
Logo Pinterest - po kliknięciu zawsze przeniesie nas do naszej strony głównej
 
Pole z lupką - SZUKAJ - to najważniejsze pole w całym serwisie, wpisujemy interesujące nas zagadnienia i klikamy Enter
 
Strona główna  - ta sama funkcja, co logo po lewej
 
Zdjęcie i imię - po kliknięciu przejdziemy do naszego konta - tablic i Pinów
 
Trzy kreseczki - po kliknięciu w ten znaczek rozwinie nam się lista tematów; przydatne, kiedy nie wiemy dokładnie czego szukamy, chcemy się rozejrzeć w danej kategorii lub strasznie nam się nudzi i możemy poświęcić 10, 15, 60 minut, dobra, pół dnia na przekopywanie się przez tysiące obrazków i tablic
 
Chmurka - tu będą pojawiały się wiadomości o przepiętych Pinach, polubionych tablicach lub propozycje nowych; mamy też tutaj skrzynkę odbiorczą; informacje o swoich znaleziska możesz bowiem wysyłać do znajomych korzystających z serwisu
 
Trzy kropeczki - tu znajdziesz m.in. ustawienia swojego konta, centrum pomocy i przycisk "wyloguj"
 
Pinterest krok po kroku - co oznaczają ikonki na stronie głównej | Poradnik Pinterest cz.1 | lvlupstudio.pl
 
Pod górną belką widoczne są proponowane przez serwis Piny. Generowane są one na podstawie wybranych przez Ciebie na początku kategorii, ostatnich przypinanych zdjęć i informacji o Twoich odwiedzinach w innych serwisach i sklepach internetowych. Będą się one zmieniać wraz z Twoją aktywnością na Pintereście.
 
W prawym dolnym rogu mamy dwie ikonki:
 
znak zapytania - informacja, pomoc itp.
 
plus - dzięki niemu możesz przypiąć do swoich tablic nowe Piny - z innych miejsc w sieci, lub wgrać ze swojego komputera; tutaj także możesz dodać przycisk "Pin it" do swojej przeglądarki. To bardzo wygodne narzędzie, dzięki któremu aplikacja sama wyszukuje zdjęcia możliwe do przypięcia na innych stronach czy serwisach internetowych.
 
 

Tablice i Piny

 
Kliknij teraz na swoje zdjęcie (szare kółko z zarysem ludzika) i imię. 
Jesteśmy na Twojej tablicy/ profilu. Widzisz swoje imię lub nazwę jaką podałaś przy rejestracji. Poniżej może znaleźć się Twój dodatkowy opis, lokalizacja i Twoja strona internetowa (do uzupełnienia w Ustawieniach). A dalej liczbę obserwujących i obserwowanych. Do tego wrócimy później.
 
To, co tutaj najważniejsze, to tablice i Piny. Jak widzisz, mamy czerwony plusik i napis utwórz tablicę. Jak zjedziesz trochę niżej, pojawi się kłódka, czerwony plusik i napis utwórz tablicę ukrytą.
 
Czym się różnią? Po wejściu na twój profil wszyscy będą widzieli Twoje tablice i Piny z tej górnej części (publicznej). To, co zapiszesz w ramach tablic ukrytych, będziesz widziała tylko Ty i osoby, które do niej zaprosisz.  Ja korzystam z tego przy robieniu projektów - tworzę ukrytą tablicę inspiracji i zapraszam do niej inwestorów związanych z tym projektem. Nie wszyscy muszą wiedzieć, że pani Monika marzy o modnej przeszklonej łazience i wannie w sypialni.
 
Pinterest krok po kroku - tablica profilu | Poradnik Pinterest cz.1 | lvlupstudio.pl
 
Dobrze, to stwórzmy pierwszą tablicę i przypnijmy do niej pierwsze zdjęcia. 
Klikamy utwórz tablicę, nadajemy jej nazwę, decydujemy czy ma być ukryta czy ogólnodostępna i utwórz. Moją pierwszą tablicę nazwałam Łazienka i takich zdjęć będę teraz szukać. Najpierw wejdźmy do środka. 
 
Pinterest krok po kroku - tworzenie tablicy | Poradnik Pinterest cz.1 | lvlupstudio.pl
 
 
Pewnie pokazała Ci się już tablica, tak jak na obrazku. Tu zobaczysz wszystkie przypięte lub wgrane przez siebie zdjęcia. Plusik obok Twojego zdjęcia profilowego służy do zaproszenia kogoś do współdzielenia tablicy. Więcej o tym później.
 
 
Pinterest krok po kroku - tworzenie tablicy i przegląd | Poradnik Pinterest cz.1 | lvlupstudio.pl
 
 
 
Nad nazwą tablicy znajdują się trzy ikonki:
trzy kropeczki - pozwalają na dzielenie się nią w social mediach, wysłanie znajomym na Pinterest czy dodanie jej do własnej strony
 
ołówek - tu możesz zmienić nazwę tablicy, dodać jej opis, kategorię, usunąć ją itd.
 
uporządkuj - ten przycisk pojawi się po przypięciu kilku zdjęć, pozwala na szybkie porządki w obrębie tablicy - usunięcie lub przepięcie Pinów do innej tablicy
 
 
Pinterest krok po kroku - edycja tablicy | Poradnik Pinterest cz.1 | lvlupstudio.pl
Pinterest krok po kroku - ustawienia tablicy | Poradnik Pinterest cz.1 | lvlupstudio.pl

Jak zjedziesz niżej, zobaczysz popularne hasła wyszukiwane w danym temacie. Kliknijmy łazienka nowoczesna. Pokaże nam się mnóstwo zdjęć. Pod górną belką dodatkowo pojawią się hasła zawężające kategorie, np. czarna, na poddaszu. Jeśli któraś z łazienek przypadła Ci do gustu, najeżdżasz kursorem na zdjęcie i klikasz czerwony przycisk Pin it!  Dodajesz opis (koniecznie!), wybierasz tablicę, do której ma być przypięte i zapisz. Tadam! Twój pierwszy Pin przypięty!

Pinterest krok po kroku - wyszukiwanie i przypinanie | Poradnik Pinterest cz.1 | lvlupstudio.pl

Pinterest krok po kroku - przypinanie Pinów | Poradnik Pinterest cz.1 | lvlupstudio.pl

 

Opis

Przy każdym przypinanym Pinie możesz dodać opis. Wyżej napisałam, że to konieczne. Może nie w momencie kiedy zapisujesz tylko zdjęcie, które Ci się podobają, do ewentualnego przyszłego wykorzystania. Ale jeśli tworzysz tablicę, która gromadzi inspiracje dotyczące np. Twojego salonu czy kuchni, to warto w opisie dodać, co Cię w niej zachwyciło, na co zwróciłaś uwagę. Czy był to kolor, wzór, a może nastrój albo fantastycznie rozwiązane szafki kuchenne. 

 

Wyszukiwanie 

 
Jak widzisz przypinanie na Pinterest nie jest takie straszne. Teraz przejdziemy do wyszukiwania konkretnych zdjęć.
 
Zostańmy przy nowoczesnych łazienkach. Wpisując to hasło w wyszukiwarkę po polsku, znajdziesz głównie zdjęcia z polskich serwisów, a jak już dodasz, że ma to być np. różowa łazienka, to w ogóle mogiła. Dobrze zatem posiłkować się nazwami w języku angielskim, bo to w nim najczęściej dodawane są opisy. Spróbujmy więc wpisać modern bathroom. I jak? Robi się ciekawiej? Dodaj jeszcze słówko pink i zachwyt z powodu morza możliwości murowany.
 
Po przypięciu kilku pasujących do mojej koncepcji obrazków, moja tablica wygląda w ten sposób. W prawym górnym rogu pojawił się przycisk uporządkuj, a pod nazwą tablicy - ilość zapisanych Pinów.
 
Pinterest krok po kroku - tablica z Pinami | Poradnik Pinterest cz.1 | lvlupstudio.pl
 
 
 

Przypinanie zdjęć

 
Masz już opanowane przypinanie zdjęć w serwisie. A co, jeśli spodoba Ci się coś na stronie sklepu czy serwisu internetowego? Do tego właśnie służy Pinterestowy przycisk Zapisz zainstalowany w Twojej przeglądarce. 
Możesz to zrobić przy pomocy plusika, który jest w prawym dolnym rogu i dalej pobierz nasz przycisk do przeglądarki. Jeśli nie uda się w ten sposób, kliknij tutaj i postępuj zgodnie z instrukcją. Dzięki temu niemal każde zdjęcie może zostać przez Ciebie przypięte. Wystarczy, że klikniesz na nie prawym przyciskiem myszy i wybierzesz z listy ikonkę Pinteresta i zapisz lub użyjesz przycisku zainstalowanego w przeglądarce.
Pinterest krok po kroku - dodawanie przycisku do przeglądarki | Poradnik Pinterest cz.1 | lvlupstudio.pl
Możesz też, o czym wspomniałam już wcześniej, samodzielnie wgrywać obrazy ze swojego komputera. Są na to dwa sposoby:
  • Klikając na plusik w prawym dolnym rogu - prześlij Pina - wgrywasz zdjęcie, dodajesz opis i (opcjonalnie) stronę internetową, wybierasz tablicę, do której ma być przypięty (lub tworzysz nową) i gotowe!
  • Wybierasz konkretną tablicę ze swojej strony profilowej, a w niej po lewej stronie plusik i postępujesz dalej tak, jak przy pierwszym sposobie.
 
Wgrywając plik możesz dodatkowo dodać jego opis (koniecznie!) i stronę internetową. To szalenie przydatne zwłaszcza dla wszystkich twórców internetowych i osób prowadzących biznes w sieci. 
 
Formaty jakie możesz przesyłać to JPG, PNG i GIF. Jeśli chcesz zapisać film, musisz najpierw przesłać go do serwisu typu YouTube czy Vimeo i dopiero stamtąd przypiąć do Pinteresta.
 

Pozostałe ustawienia

Po wejściu w ikonkę z trzema kropeczkami w prawym górnym rogu, wybierz UstawieniaTutaj możesz zmienić wszystkie informacje o swoim koncie, powiązać go z Facebookiem, ustawić częstotliwość powiadomień, dodać zdjęcie i ustalić czy chcesz aby Pinterest personalizował dla Ciebie obrazki. Tutaj także wyłączysz swój profil, jeśli uznasz, że to narzędzie nie jest dla Ciebie.

Na tablicy głównej (po kliknięciu na Twoje zdjęcie), pod imieniem pokazuje się liczba obserwujących i obserwowanych. Działa to na takiej samej zasadzie jak na Instagramie. Jeśli spodoba Ci się czyjeś konto, możesz dodać je do obserwowanych w całości lub poszczególne tablice. Wpisz teraz w wyszukiwarkę Pinteresta: lvlupstudio. Zobaczysz moje konto (zdjęcie) i Piny, które wgrałam ze swojego komputera. Kiedy klikniesz na moje zdjęcie, przejdziesz do moich widocznych tablic. W prawym górnym rogu pokaże się przycisk Obserwuj. Takie same pojawią się przy każdej tablicy. Możesz więc obserwować cały profil lub poszczególne tablice, np. tę, w której przypinam zdjęcia z nowych artykułów blogowych.

Żeby dobrze zapamiętać dzisiejszą lekcję, a w razie czego szybko do niej wrócić lub polecić znajomym, przypnij poniższe zdjęcie do swojej tablicy.


Jak widzisz, aplikacja nie jest trudna w obsłudze, a jej funkcjonalność i możliwość posiadania inspiracji zawsze przy sobie (np. w aplikacji na telefon), pozwala na dzielenie się zdjęciami z innymi. Przy okazji nie obciążasz pamięci smartfona czy laptopa miliardem plików. Masz też pewność, że Twój folder nie zginie razem z ostatnim tchnieniem komputera. W drugim odcinku pokazuję kilka sztuczek związanych z wyszukiwaniem, współdzieleniem tablic oraz tworzeniem i przypinaniem Pinów.

>>> Pinterest - dodatkowe funkcje - krok po kroku.

 

A może masz już swoje konto na Pinterest? Podziel się w komentarzach!